Ako sa starať o obkladový kameň v interiéri?

Prírodný kameň, ako jeden z mála materiálov, nepotrebuje veľkú starostlivosť, pričom si zachováva svoj dokonalý pôvodný vzhľad. Občas však dôjde k situácii, že budete potrebovať vyčistiť obkladový kameň od nejakej nečistoty. Vtedy musíte dbať o to, aby ste nenávratne nepoškodili jeho krásny povrch. Pozrite sa spolu s nami, ako na to.

17191230_1190410471071955_3619078248359684540_n

Všeobecne o čistení kamenných povrchov

Údržba obkladového kameňa si vyžaduje rešpektovať konkrétny druh kameňa, jeho vlastnosti, spôsob použitia a prípadnú povrchovú úpravu. Čistiace prostriedky určené na prírodný obkladový kameň neobsahujú mydlo. Sóda totiž vytvára na povrchu kameňa šmuhy. Existuje množstvo čistiacich prípravkov, ktoré rešpektujú chemické zloženie a ďalšie vlastnosti konkrétneho druhu kameňa.

Je dôležité, aby daný prípravok vyčistil obkladový kameň rýchlo, bez fľakov a škvŕn. A pozor, tiež je dôležité vedieť, aká impregnácia kameňa je vhodná, aby bol povrch kameňa správne ošetrený. Aj druhy impregnácie sa líšia podľa typu ošetrovaného kameňa.

Čistiace prostriedky odstraňujú z povrchu a pórov kameňa obvyklé nečistoty. Niektoré dokonca zvyšujú alebo obnovujú lesk lešteného kameňa. Obvykle sa riedia vodou. Najagresívnejšie čistiace prostriedky obsahujú kyseliny. Sú vhodné na silnejšie až extrémne znečistenie. Ak nie je obkladový kameň leštený, môže byť renovovaný za pomoci tlaku vzduchu a abrazív. Obnoví sa tým nielen vzhľad, ale aj protisklznosť povrchu.

Najobľúbenejšie druhy kameňa v interiéroch

Žula nemá rada abrazíva

Žula (granit) je veľmi odolná hlbinná hornina, ktorá vzniká kryštalizáciou magmy. Najčastejšie je sfarbená do šedej alebo modrošedej farby, ale stretneme sa aj s bielym, žltým, červeným, zeleným až hnedým či čiernym zafarbneím. Žula odoláva vysokým teplotám a bežným kyselinám (napr. ocot alebo citrón), preto je vhodná pri výrobe kuchynských pracovných dosiek. Obkladový kameň zo žuly sa používa tiež na obklady krbov, kúpeľní a na dlažby. Keďže žula nie je náchylná na kyseliny, môžeme jej povrch vyčistiť aj agresívnejšími prostriedkami. Ale pozor, nepoužívajte pri nej abrazíva! Prostriedkom s obsahom pieskov sa oblúkom vyhnite.

Mramor, travertín a každý materiál obsahujúci vápenec je citlivý na kyseliny

Mramor je na rozdiel od žuly mäkší a ľahšie sa opracováva. Jeho povrch je nasiakavý a preto vyžaduje povrchové ošetrenie impregnáciou. Len potom nebude mramorový obkladový kameň pohlcovať mastnotu a iné nečistoty. Na rozdiel od žuly je mramor veľmi náchylný na pôsobenie kyselín. Najlepšia je údržba kameňa s pH neutrálnymi čistiacimi prostriedkami alebo čističmi priamo určenými na mramor a vápenec (viď mydlo na kameň). Výhodou týchto prípravkov je umývanie a obnova lesku súčasne.

Na luxusný ónyx s handričkou

Ónyx je polodrahokam, teda sedimentárny kameň. Každý ónyxový blok má odlišnú intenzitu farby, žilkovanie, zrnitosť a stupeň kryštalizácie. Ónyx je vhodný aj na výrobu umývadiel, dosiek stolov a stolíkov, obkladov stien, či stĺpov. Obkladový kameň z ónyxu je rovnako ako mramor vhodné ošetriť impregnáciou a lakom. Pri údržbe si tiež vystačíme s čistou handričkou.

Ak sa o kamenný obklad budete starať podľa našich rád, môžete si byť istý, že vám bude slúžiť v celej svojej kráse ešte dlhé roky. Pokiaľ si neviete dať rady s údržbou konkrétneho druhu obkladu, tak kontaktujte vášho predajcu obkladovéo kameňa.

Post Author: admin