Na boj s vlhkosťou máme veľa nástrojov

Vlhne vám stavba? Asi z toho nie ste dvakrát nadšení. Nielenže sa zhoršuje pohodlie, veľká vlhkosť môže byť časom nezdravá, dom začínajú hyzdiť plese a v niektorých prípadoch môže byť narušená aj statika stavby. Správny gazda sa teda pýta: „Čo s tým?“

V závislosti od miery zvlhnutia sa rozhodnete, či si sanáciu urobíte svojpomocne alebo sa obrátite na odborníka. Zavolať niekoho, kto sa tomu rozumie je dobré minimálne pri určení príčiny vlhnutia. Pretože ak neodstránite príčinu, zbytočne sa budete zaoberať následkami.

hook-1148766_1280

Príčin môže byť požehnane. Tak napríklad slabé vetranie v dome a k tomu časté varenie, pranie, sprchovanie, pestovanie kvetov alebo čokoľvek, čo produkuje vodnú paru vo väčšom množstve. Niekedy je na stavbe urobené zlé zateplenie, ktoré môže tiež prekážať prirodzenému odvodu pary.  Časom sa môže poškodiť izolácia domu, najmä pri starších stavbách, môže vám prasknúť vodovodné potrubie (opäť – staré rozvody boli kovové a nie plastové ako dnes), môžete zažiť prívalové dažde či povodne… Alebo aj jednoduché polievanie či iné ostrekovanie stavby sa dlhodobo môže negatívne prejaviť.

A tým náš zoznam nekončí. Strechu ohrozujú trhliny, pivnicu zase vzlínajúca podzemná voda, bočné steny voda stekajúca zo svahu… Takže čo s tým? Spôsobov ako odvlhčiť stavbu je pomerne dosť.

Ako prvé spomenieme to najprirodzenejšie – pravidelné vetranie a opatrné narábanie s vodou pri práci. Už pri stavaní domu treba myslieť na moderné technológie a izoloácie, kvalitné podpivničenie a správne odvádzanie vlhkosti pasívnym spôsobom.

Môžete si kúpiť aj vysúšače, existujú na domáce aj priemyselné použitie. Sú praktické a prenosné, hoci nevyriešia úplne všetko, vodu zo vzduchu sťahujú celkom úspešne (môžete si to zmerať v zbernej nádobke, poprípade sledovať odvodnú hadicu). V niektorých prípadoch – napríklad v historických stavbách alebo starých múzeách – sú tieto sušiče na nezaplatenie, pretože nemôžete do stavby fyzicky zasahovať modernými spôsobmi.

Ak máte dobrý rozpočet a nebojíte sa zasahovať do stavby (respektíve, schváli vám to statik), môžete sa vrhnúť do podrezávania muriva a v malej výške všade použiť hydroizolačné fólie. Podobnou úpravou je aj chemická injektáž – opäť platí, že treba zasiahnuť do muriva respektíve tehál. O zvyšok sa postará zavedená hydrofobizačná látka. Veľmi technickou metódou je elektroosmóza. Nie je to úplne rýchla metóda, no kým bude zemský magnetizmus fungovať tak ako funguje – tak je to veľmi spoľahlivá metóda.

Relatívne lacný (ale veľmi pracný spôsob) je použitie kupolkovej fólie. Na jej použitie totiž treba obkopať dokola celý dom a vytvoriť vzdušný systém špár cez ktorý voda dobre prúdi. Väčšinou sa pri tom dosť narobíte, ale zaplatíte len tú fóliu. Poprípade obkopy nemusíte zahadzovať ani používať fóliu, necháte tu len vzdušné kanály, alebo predeľovali zdroj vody a murivo. A zároveň ide aj o najlacnejšiu variantu vôbec, ak teda máte nástroje ako lopatu a krompáč už doma.

Post Author: admin