K drevu musíte pristupovať so správnou starostlivosťou

Drevo ako materiál v interiéri či exteriéri nikdy nesklame. Má vynikajúce funkčné vlastnosti, atraktívny dizajn, do priestoru prináša pohodu, a ak ho správne ošetríte, tak sa vám za vašu starostlivosť odvďačí dlhými rokmi bezchybného vzhľadu. So správnou údržbou dreva musíte začať hneď na začiatku, teda pri jeho zakomponovaní do bývania. Ako na to? To sa dozviete práve v tomto článku.

drevo

Príprava ešte pred jeho použitím

Bez ohľadu na formu dreva, ošetrovanie začína prebrúsením. Drevo jednak zbavíte nerovností a dodáte mu jednotný hladký dizajn, no zabezpečíte aj lepšiu penetráciu ochranných náterov až do hĺbky štruktúry. Vždy si treba premyslieť, či bude možné drevo ošetriť po jeho zabudovaní na dané miesto, alebo je to potrebné spraviť skôr. Napríklad drevený obklad tatranský profil je ideálne ošetriť už pred jeho pokládkou na stenu, pretože potom dokážete náter aplikovať len na jednu stranu profilu. Jednotlivé dosky tatranského profilu preto jemne obrúste (pokiaľ neboli dodané úplne hladké) a natrite jednu po druhej. Zvoliť si môžete olej, lak alebo vosk. Ak chcete zachovať prirodzenú farbu dreva, zvoliť by ste mali olej. Lak a vosk dodajú drevu mierny lesk a takisto čiastočne pozmenia jeho prirodzenú farbu, na čo je potrebné myslieť.

Ako ošetriť drevené podlahy

Pri drevenej podlahe vás čaká o niečo náročnejšia úprava. Masívnu interiérovú podlahu dlážkovicu je nutné zbrúsiť, najskôr na hrubo, potom zatmeliť diery, opäť prebrúsit, tentokrát už na jemno a až po odstránení všetkého prachu z brúsenia natrieť lakom, olejom či voskom. Vonkajšiu drevenú podlahu, teda napríklad terasové dosky z dreva, brúsiť netreba, pretože sú väčšinou dodávané už opracované. Po položení terasových dosiek odporúčame ich pretretie olejom. Jeho aplikácia by mala prebehnúť každý rok pred začiatkom sezóny po vystriekaní terasy vysokotlakovým čističom.

Drevo v náročnejších podmienkach

Ak je drevo v exteriérových priestoroch vystavené extrémnejším podmienkam, nie je na škodu využiť chemický prostriedok nazvaný napúšťadlo. Napúšťadlo v dreve zlikviduje všetky choroboplodné zárodky, ktoré by mohli neskôr spôsobiť problém. Na trhu je dostupné napúšťadlo v zelenej farbe a neutrálnom odtieni. Odporúčame využiť neutrálne napúšťadlo, ktoré natierajte po prebrúsení dreva. Ak by bolo aplikované na náter, nemalo by žiaden zmysel. Napúšťadlo využívajte pri ošetrovaní plotových dosiek, lavičiek či rôznych drevených konštrukcií, ktoré nie sú kryté.

Post Author: admin