Koženej sedačke sa musíte venovať

Kožené sedacie súpravy sú symbolom luxusu a elegancie. Udržiavať tento obľúbený materiál však nie je nič jednoduché. Pokiaľ sa ale budete držať niekoľkých základných odporúčaní, ktoré nájdete v dnešnom článku, bude vaša kožená sedačka vyzerať stále dobre. Dôkladnú starostlivosť si taký pohodlný kúsok určite zaslúži, ak ju budete navyše praktizovať pravidelne, potom na seba skvelé výsledky nenechajú dlho čakať a životnosť nábytku sa predĺži.

sofa-186633_1280

Nákup koženej sedacej súpravy je spravidla pomerne veľkou investíciou. V ponuke trhu je síce možné nájsť aj sedačky koženkové (lacnejšie), kvalít skutočnej kože však zďaleka nedosahujú. Od materiálu môžete očakávať predovšetkým reprezentatívny vzhľad, ktorý štýlom zapadne takmer do akéhokoľvek interiéru. Zo sedačky sa tak môže stať aj dominantný prvok, čo celú miestnosť znateľne pozdvihne. Na starostlivosť však musíte myslieť už od samotného počiatku. Koža je prírodný materiál, ktorý neustále pracuje.

Koža neznáša silný zdroj tepla v bezprostrednej blízkosti aj nadmerné svetlo

Pamätajte na základné odporúčania – kožená sedačka nesmie stáť príliš blízko pri zdroji tepla. Typické umiestnenie pri ústrednom kúrení v panelákových bytoch by tak v prípade koženej sedacej súpravy nemalo byť pravidlom. Rovnako tak sa vyvarujte malej vzdialenosti od krbu či kachlí. Uvádza sa, že optimálne by kožená sedačka mala stáť od ohrievačov vzdialená najmenej 40 až 50 cm. Ak je totiž koža týmto spôsobom vysúšaná, potom stráca svoju pružnosť a praská. Podobne negatívne na ňu pôsobia aj slnečné lúče, prípadne silné umelé svetlo. Pokiaľ bude stáť kožená sedačka v miestach, kde na nej každý deň niekoľko hodín v kuse svieti, po čase sa bude vytrácať farba aj lesk.

Kožené sedacie súpravy je potrebné čistiť aj impregnovať

Zvyčajne sa odporúča kompletné vyčistenie sedačky spoločne s konzerváciou v intervale 2 až 4 x ročne. K týmto účelom si môžete kúpiť špeciálne čistiace prostriedky, ktoré sa postarajú o vyčistenie, zmäkčenie, zvlhčenie a premastenie kože. Vždy sa ale vyhnite prípravkom, v ktorých zložení sa nachádzajú rozpúšťadlá či riedidlá a pod. Tie sú pre kožené sedacie súpravy nežiaduce.

Čo sa týka všedného čistenia, do neho je potrebné zahrnúť odstránenie prachu a odrobiniek vysávačom, nábytok tiež môžete pretrieť mierne navlhčenou handričkou. Nech už sa na sedačke nachádzajú akékoľvek nečistoty, nikdy nepoužívajte abrazívne prostriedky a hrubé mechanické metódy. Približne 1x až 2x za 14 dní votrite krúživými pohybmi do sedačky tiež neagresívny krém na kožu či impregnačný prostriedok, ktorí jej navráti vláčnosť a jemný povrch.

Ako na škvrny?

Ak sa objavia na sedačke škvrny od jedla alebo tekutín, na nič nečakajte a snažte sa to hneď riešiť. Tekutinu nasajte do papierového obrúska, jedlo opatrne zotrite. Potom môžete dané miesto pretrieť vlhkou handričkou s trochou mydla a nakoniec ošetriť krémom. Ak je škvrna odolnešia, použite špeciálne čistiace prostriedky na kožu. Vždy ich však najprv vyskúšajte na menej viditeľných miestach sedačky.

Post Author: admin