Odkryli sme vlastnosti 3 typov zaujímavých strešných krytín

Poriadna strecha sa nezaobíde bez kvalitnej strešnej krytiny. Na trhu je momentálne niekoľko typov krytín, pričom každý typ disponuje špecifickými vlastnosťami. Pripravili sme pre vás krátky sumár, ktorý vám snáď vnesie do problematiky viac svetla.

strecha

Krytiny z plechu

V našim zemepisných šírkach ide o pomerne bežnú krytinu, ktorá sa používa dlhé roky. Hovoríme najmä o pozinkovaných plechových krytinách, ktoré sú cenovo veľmi dobre dostupné, no vyžadujú pravidelnú antikóroznu úpravu. U modernejších modelov týchto krytín je tento moment už vyriešení. Vďaka svojej povrchovej úprave odolajú strešné krytiny mechanickým vplyvom (poškriabaniu) aj vplyvom poveternostným (voda, slnečné žiarenie). Reč je najmä o medených a antikorových krytinách z plechu, veľmi ľahkých na váhu aj montáž. Životnosť týchto striech dosahuje hranice 80 rokov.

Krytiny z betónu

Betónové krytiny vola zákazníci najmä kvôli tomu, že v sebe kombinujú dve veľmi zaujímavé vlastnosti – dlhú životnosť a skvelú odolnosť. Okrem toho má krytina skvelú mrazuvzdornosť, vďaka čomu znesie aj extrémnejšie poveternostné vplyvy. Pevnosť je ďalšou jej pozitívnou vlastnosťou, takže ani výroba rozmerovo väčších škridiel z betónu nie je problémom. Aj špeciálna povrchová úprava prispieva k tomu, že životnosť týchto striech by mala dosahovať až 100 rokov. A ešte jeden plus navrch – po konci životnosti sa dá krytina plne zrecyklovať.

Krytiny keramické pálené

Tento typ strešnej krytiny takmer nemá slabinu a poskytuje výbornú ochranu vo viacerých smeroch. Samozrejmosťou je vysoký level ochrany pred poveternostnými vplyvmi – tieto strechy odolávajú vysokým mrazom, do istej miery dokonca aj ohňu a čo sa kyslých dažďov týka, je úroveň odolnosti vyššie ako pri betónových krytinách. Okrem toho strecha pôsobí ako veľmi dobrý izolátor hluku. Hladký povrch a povrchová úprava keramickej pálenej krytiny zase môže za to, že sa na krytinu nechytá mach, sadze a ďalšie nečistoty.

Post Author: admin