Popol – alternatívne hnojivo pre vašu záhradu

Vykurujete vašu domácnosť drevom? Alebo máte doma krb len tak pre príjemný pocit? Kam dávate popol? Pokiaľ ho vyhadzujete, pripravujete sa o jedno z najlepších hnojív sveta.

fire-1126830_1280

Spaľovaním, teda oxidáciou, dochádza k rozkladu a tvorbe horľavých plynov. Z celulózy, ktorá je hlavnou stavebnou látkou dreva, sa chemickými procesmi vytvára oxid uhličitý, vodná para a uhlík vo forme chemických zlúčenín s ďalšími atómami a tiež oxidy dusíka. To, čo zostane na ohnisku, je zlúčenina pevných látok, ktoré drevo v sebe má. Keďže je vyživované systémom koreňov, má v sebe veľa draslíka (uhličitanu draselného), fosforu a vápnika s horčíkom. A to sú všetko veci, ktoré sú v pôde potrebné, a za ktoré vaše rastliny budú vďačné. Hnojenie popolom je v podstate obdobou vypaľovania trávy, ktorej spálené zvyšky dodali pôde ohromné množstvo živín a na ďalší rok bola veľmi úrodná.

Dávkovanie popola

Predstavte si, že popol je vlastne vzácnosť. Správnym spálením tony dreva vznikne niekde medzi tromi až pätnástimi kilogramami popola. A to je dosť málo. Predstavte si, že na plochu 1 m2 by ste mali dávkovať približne 0,1 kg popola. Ale nie je to pravidlo. V kyslých pôdach používame popola viac, v zásaditých potom menej.

Avšak, hnojenie priamo na záhony nie je tak ideálne. Lepšie je dostať tieto živiny do pôdy prostredníctvom kompostu. Tu používajte okolo 4 kg popola na jeden kubík kompostu. Poriadne premiešajte a príroda sa už o všetko postará. Ale budete sa diviť, ako dlho zostane popol v zemine viditeľný.

Kam nedávať popol

Pokiaľ máte rastliny obľubujúce kyslé pôdy, popol rozhodne nepoužívajte. Popol vlastne nahrádza vápnenie a rododendrony, vresovce, čučoriedky alebo azalky to nemajú rady. Naopak, tu používajte hnojenie, ktoré pH mení smerom do kyslej oblasti.

Post Author: admin