Tepelné čerpadlá budú aj v roku 2019 lacným a spoľahlivým zdrojom tepla

Vďaka tepelným čerpadlám sa zbavíte obáv z rastu cien elektriny či zemného plynu. Tento zdroj tepla využíva energiu, ktorá je zadarmo a je jej vo vašom okolí dostatok, napr. vonkajší vzduch, pôda vo vašej záhrade, geotermálne teplo, alebo studničná voda. Tepelné čerpadlá v tuzemsku nájdete v malých objektoch typu mobilná bunka takisto aj veľkých bytových domov alebo kancelárskych budov. Ak teda uvažujete o novom zdroji tepla, venujte tepelným čerpadlám pozornosť.

1706650

Tepelné čerpadlá majú v porovnaní s ostatnými zdrojmi tepla niekoľko zásadných výhod, a to:

  • dokážu generovať nielen teplo pre vykurovanie, ale aj teplú vodu,
  • niektoré z nich dokážu v lete fungovať ako klimatizácia,
  • nemusíte do nich prikladať a skladovať pre ne zásoby paliva na celú zimu,
  • môžete ich pripojiť k fotovoltaickým zariadeniam a na výrobu tepla využívať energiu z fotovoltaiky,
  • možno ich ovládať na diaľku, napr. prostredníctvom mobilného telefónu.

 

Skúsenosti zo Švédska ukazujú, že aj v prostredí dlhých a tuhých zím, životnosť tepelných čerpadiel prekonáva hranicu 20 rokov. Bavíme sa pritom o jednotkách inštalovaných v 90. rokoch, dnešné moderné jednotky sú pritom odolnejšie a výkonnejšie.

Pýtate sa, ako je možné, že na tepelné čerpadlá počúvate aj kritiku, keď sa jedná o tak „skvelý“ zdroj tepla? Dôvodov je niekoľko.

Najčastejšie dôvody spôsobujúce nespokojnosť majiteľov s tepelnými čerpadlami

 

Zle zvolený typ a výkon tepelného čerpadla. Problém môže nastať nielen s poddimenzovaným tepelným čerpadlom, ale prekvapivo často aj s príliš predimenzovaným. Také čerpadlo je zvyčajne nielen výrazne hlučnejšie, ale častejšie sa zapína a vypína, čo vedie k väčšej poruchovosti a zníženej životnosti.

Nekvalitná inštalácia neskúsenou montážnou firmou, ktorej následkom tepelné čerpadlo nie je schopné dom vykúriť, alebo ohriať teplú vodu.

Kúpa nekvalitného tepelného čerpadla, kedy uvádzané údaje nezodpovedajú realite. Bohužiaľ, aj s tepelnými čerpadlami sa podvádza. Z dôvodu zvýšenej ochrany spotrebiteľa vznikol európsky štandard kvality tepelných čerpadiel „Značka kvality Q“. V prípade, že tepelné čerpadlo túto značku nemá, vystavujete sa jeho kúpou napr. riziku:

  • vyššie ako uvádzané hlučnosti prevádzky,
  • nižšieho než uvádzaného výkonu,
  • vyššej spotreby elektrickej energie,
  • nedostupnosti náhradných dielov,
  • komplikovaného uplatnenia záruk.

V prípade, že svoj zámer kúpy tepelného čerpadla budete konzultovať s predajcom, ktorý má dohľadateľnú históriu podnikania, preukázateľné referencie, širokú ponuku čerpadiel a zároveň ponúka jednotky so „Značkou kvality Q“, bude pre vás výmena existujúceho zdroja tepla za tepelné čerpadlo krok správným smerom.

Tepelné čerpadlá sa Značkou kvality Q nájdete aj v portfóliu spoločnosti IVT, špecializovaného predajcu švédskych tepelných čerpadiel. Priamo na webe spoločnosti nájdete sprievodcu, ktorý vám napovie, ktorý typ tepelného čerpadla je vhodný pre vašu nehnuteľnosť. Konzultanti spoločnosti IVT sú tiež k dispozícii poskytnúť Vám podrobnejšie informácie o výhodách tepelných čerpadiel pre vašu nehnuteľnosť.

Post Author: admin