Terasu si postavíte ľahšie, ako ste si mysleli

Túžite po vlastnej terase, na ktorej si budete môcť užívať počas letných mesiacov rannú kávu alebo tráviť dlhé večery pri grilovaní? No odrádza vás od toho práca, ktorú by ste museli absolvovať pri výstavbe terasy? Nemusí to byť vôbec také náročné, ako si myslíte. So správnym materiálom je možné postaviť si terasu aj ľahko a bez náročných prác.

terasove dosky

Rýchlu a najmä jednoduchú výstavbu terasy umožňujú terasové dosky vyrobené z dreva. S ich použitím sa do terasy môže pustiť naozaj každý, kto má aspoň trochu zručné ruky.

Základ a podkladová konštrukcia terasy

Vôbec prvým krokom, ktorý je potrebné vykonať pri výstavbe terasy z terasových dosiek je výber vhodného miesta a zhutnenie základu. Ak je na danom mieste iba hlina, odporúčame vyhĺbiť pár centimetrov a tento priestor vyplniť štrkom. Ten musíme dobre utlačiť tak, aby bol podklad pre terasu naozaj stabilný. Potom sa môžeme pustiť do vybudovania rámu alebo konštrukcie terasy z drevených hranolov. Vopred vám odporúčame natrieť ich lakom na drevo, aby drevo vydržalo v plnej kondícii čo najdlhšie. Drevené hranoly najskôr položíme v smere kolmom na výstup na terasu a druhý rad uložíme v rovnobežnom smere na výstup na terasu. Vrchný rad hranolov pevne fixujeme o spodný, ideálne navŕtaním vždy dvoch skrutiek do kríža.

Kladenie terasových dosiek

Po vytvorení základnej konštrukcie môžeme začať s kladením terasových dosiek. Pokládka je skutočne jednoduchá. Dosky ukladáme na rošt z drevených hranolov, kolmo na vstup na terasu. Tak, aby bolo zaťaženie pri vchode rovnomerne rozložené. Terasové dosky opäť fixujeme skrutkami, na každej strane dvoma. Je vhodné medzi jednotlivými terasovkami nechávať aspoň minimálne medzery, keďže treba myslieť na rozťažnosť materiálu. Po ukončení obkladu je potrebné dosky natrieť lakom či olejom na drevo.

Myslite aj na zastrešenie terasy

Plocha terasy je hotová, teraz je čas na jej ďalšie prvky. Na zastrešenie sa hodia najmä drevené altánky, ktoré výrazne predĺžia dobu užívania terasy a umožnia vám tráviť na nej čas aj za daždivého počasia. Prípadne môžete použiť iné spôsoby tienenia – pergolu, prípadne markízu.

Post Author: admin