Vyberáme prehoz na posteľ. Ako na to?

Ako si steliete svoju posteľ? Schováte všetky lôžkoviny do perináku? Alebo ich jednoducho nechávate uložené na posteli? V takom prípade sa vám určite hodí prehoz na posteľ. Ochráni lôžkoviny pred prachom a ušpinením. No správne vybraný prehoz na posteľ môže tiež zmeniť vzhľad celej miestnosti a stať sa krásnym doplnkom. Poradíme vám, ako si takýto prehoz vybrať.

prehoz

Pri výbere sa zamerajte na toto

Prehoz na posteľ by ste mali vyberať na základe niekoľkých kritérií. Dôležitý je nielen rozmer a materiál, ale aj účel, ktorý má prehoz plniť. Našťastie, ponuka prehozov je naozaj bohatá a tak je možné splniť potreby aj toho najnáročnejšieho zákazníka. Pred kúpou si však premyslite nasledovné.

1. Ako budete prehoz na posteľ užívať

Je niekoľko možností, ako sa dá kvalitný prehoz na posteľ využiť. V prvom rade ide o jednoduchý a rýchly spôsob ustlania postele. Schováte všetky lôžkoviny a nemusíte sa obávať ich ušpinenia, či zanesenia prachom. Prehoz spĺňa tiež dekoračnú funkciu. Za pomerne lacný peniaz získate pekný interiérový doplnok. Prehoz na posteľ môžete zladiť s inými dekoráciami, či nábytkom v spálni. V neposlednom rade prehoz môže poslúžiť aj ako príležitostná prikrývka. Použiť ho môžete namiesto deky, ak si napríklad poobede doprajete chvíľku odpočinku. V lete ho zas môžete využiť aj namiesto klasickej periny. V závislosti od toho, ako ho budete užívať, si zvoľte materiál prehozu.

2. Materiál

Čo sa týka materiálov, na výber máte niekoľko možností. Vybrať si môžete prehoz z prírodných materiálov ako napríklad bavlna alebo prehoz z umelých vláken ako napríklad polyester. Aký je medzi nimi rozdiel? Prírodné materiály sú spravidla hutnejšie a ak náhodou nasiaknu vodou, ich sušenie je náročnejšie. Naopak, umelé materiály sú ľahšie a rýchlejšie uschnú. Ak hľadáte skôr prehoz v retro alebo vintage štýle, siahnite po prírodných materiáloch. Tie sú aj príjemnejšie na dotyk, ak chcete prehoz využiť tiež ako deku. Minimalistické a moderné prehozy sú spravidla vyrábané z umelých vláken. Slúžia skôr len ako doplnok.

3. Veľkosť prehozu

Pred kúpou si ujasnite, ako má prehoz na vašej posteli vyzerať. Chcete, aby zakrýval výhradne plochu lôžka? Alebo má siahať aj cez okraje postele až k zemi? V prvom prípade postačí, ak si odmeriate šírku a dĺžku postele a v takýchto rozmeroch si kúpite aj prehoz. V druhom prípade si k šírke a aj k dĺžke postele musíte prirátať aj 2x výšku postele od zeme po plochu lôžka.

Pokiaľ ide o vzor, či farbu, výber je výlučne na vašom vkuse a preferenciách. Riaďte sa však zdravým úsudkom. Ak máte napríklad v spálni vzorované tapety a koberec, voľte minimalistický prehoz bez vzorov. Naopak, ak je spálňa skôr strohá, pri výbere prehozu môžete popustiť uzdu svojej fantázii a zvoliť aj výraznejší vzor.

Post Author: admin