Využívajte dažďovú vodu

Separujete odpad, obmedzujete používanie plastov vo vašich domácnostiach a pozeráte po ďalších možnostiach, ako viesť domácnosť ekologicky? Zamerajte sa na šetrenie vody. Máme pre vás pár tipov ako zbierať a využiť dažďovú vodu vo vašich domácnostiach.

nadrze

Ako zbierať dažďovú vodu

Existuje niekoľko alternatív a keďže žijeme v krajine, kde sú ešte stále zrážky pomerne výdatné a pravidelné, môžeme sa do realizácie pustiť dokonca aj hneď.

  • Jedným zo spôsobov sú nádrže na dažďovú vodu. Na trhu nájdeme nádrže z rôznych materiálov a veľkostí. Môžu byť vyrobné z plastu alebo betónu. Umiestnenie nádrže je ľubovoľné. Najväčší efekt však dosiahneme pri odkvape pod strechou. Ak máte doma malé deti je dôležité z bezpečnostných dôvodov myslieť na kryt nádrže. Zároveň sa vyhnete hmyzu a lístiu.
  • V prípade, že by vám nádoba zabrala veľa miesta, existujú zberné systémy zabudované v zemi. Dažďová voda padá priamo do zásobníka pod trávnikom, odkiaľ je pri používaní voda vytláčaná čerpadlom alebo pumpou. Ide o cenovo vyššiu kategóriu zberní vody a ich inštaláciu by sme mali nechať na odborníkov.
  • Ak uprednostňujete menej sofistikovaný spôsob, môžete dažďovú vodu zbierať aj do nádob, ktoré nájdete doma. Či už je to starý detský bazén alebo polievacie nádoby. Pri takýchto domácich nádobách treba vodu využiť do pár dní. Neskôr môže byť voda znečistená hmyzom.

Ako využiť dažďovú vodu

Možností sa ponúka viacero. Dažďovú vodu môžeme využiť nielen na polievanie kvetov a trávnika, ale aj umytie auta a okien, pranie a vonkajšie sprchovanie.

Aj málo stačí, aby sme pomohli

Zdroje vody sú každý rok menšie, preto aj cena vody stúpa. Či už využijete nádrže na dažďovú vodu alebo staré vedro, pocit z toho, že aj takto môžeme šetriť zdroje na planéte a zároveň naše peniaze, bude úžasný.

Post Author: admin