Záhradné jazierko si navrhnite tak, aby bolo stále vo forme

Záhradné jazierka sa v posledných rokoch stávajú mimoriadne obľúbeným prvkom okrasných záhrad. Do okolia domu totiž prinášajú ďalší živel – vodu, a z nej sálajúcu príjemnú atmosféru, ktorú oceníte najmä počas letných mesiacov. Aj jazierka však môžu trpieť určitými neduhmi, aké môžu ovplyvniť ich stav a zhoršiť estetickú stránku. Zabezpečiť optimálnu formu pre záhradné jazierko viete už pred jeho realizáciou, a to správnym návrhom a následne vhodnou starostlivosťou.

jazierko

Ani na slnku, ani v tieni

Pre záhradné jazierka je dôležité správne miesto v záhrade. Nemali by sa nachádzať na stanovištiach, kde počas leta slnko páli od rána až do večera, no rovnako nie ani tam, kde sa slnečné lúče nedostanú. Ideálne je také umiestnenie, že približne pol dňa je jazierko vystavené priamemu slnku a ďalšiu časť dňa je v tieni.

Vybudujte prechodovú zónu

Prechod z trávnika či chodníka do jazierka nesmie byť priamy, teda potrebné je spoločne s jazierkom vytvoriť aj prechodovú zónu. Tá je tvorená kamienkami, za ktorými sa bude rozpínať ďalšia zóna s močiarnymi rastlinkami. Až potom začne samotné jazierko. Tým sa vyhnete viacerým problémom naraz. Jazierko bude mať stály tvar, znížite mieru jeho znečistenia z okolitého priestoru a takisto podporíte funkciu systému na filtráciu vody. Rastliny na brehu takisto vytvoria tieň a prilákajú hmyz, ktorý je potravou pre ryby v jazierku.

Rastliny vysádzajte po porade s odborníkom

Jazierkam vo všeobecnosti prospieva druhová variabilita vodných rastlín. Snažte sa doň použiť rastliny všetkých veľkostí tak, aby pri brehu boli tie najvyššie druhy a vo vode už len nízke. Prednostne využívajte domáce rastliny, pretože mnohé dovezené zo zahraničia môžu byť invazívne. O konkrétnom druhovom zložení rastlín sa poraďte s odborníkom.

Venujte pozornosť čistote vody

Hlavnou úlohou záhradkára je zabezpečiť čistú vodu v jazierku, pretože tá ovplyvňuje jeho kondíciu najvýraznejšie. Funkciu čistenia vody zabezpečujú vodné rastliny či skalky, no len to nestačí. Súčasťou jazierka musí byť aj systém filtrácie vody, ideálne spojený aj so systémom na jej okysličovanie. Mnohé z nich ponúka aj eshop Numa.sk. Kvalitu vody podstatne zvýšite aj tým, že jazierko pravidelne čistíte od mechanických nečistôt na hladine jednoduchou sieťkou. Takisto sa vyhýbajte hnojeniu priestorov v tesnej blízkosti jazierka, keďže dážď môže splaviť hnojivo do vody, čo môže byť koniec pre akýkoľvek život v jazierku.

Post Author: admin